رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

مهمترین اقدام برای پیشگیری از مصرف مشروبات الکلی آموزش و آگاه سازی خانواده ها است .


13 مهر, 1396 - 20:44 -- خبر
بیدخام :

مهمترین اقدام برای پیشگیری از مصرف مشروبات الکلی آموزش و آگاه سازی خانواده ها است .

جلسه کمیته استانی پیشگیری و مبارزه با مشروبات الکلی در سالن جلسات معاونت سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری قزوین تشکیل و تکالیف و وظایف دستگاه های اجرایی استان بررسی گردید.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی و دبیر کمیته استانی پیشگیری و مبارزه با مشروبات الکلی استان قزوین در اولین جلسه کمیته استانی پیشگیری و مبارزه با مشروبات الکلی که صبح امروز در سالن جلسات معاونت سیاسی ، امنیتی و اجتماعی تشکیل شد  اظهار کرد : همیشه پیشگیری و آموزش بویژه در عرصه ی کاهش آسیب های اجتماعی بهتر از درمان است لیکن در این راستا تمامی دستگاه ها و اداراتِ فرهنگی ، نهادها و نیروی انتظامی می بایست نسبت به فرهنگ سازی و آموزش دهی، جهت پیشگیری از آثار مخرب این معضل اجتماعی پیشگام باشند. 

مریم بیدخام با اشاره به اینکه مصرف مشروبات الکلی هم مغایر با اخلاق ، فرهنگ و شرع مقدس و هم منشاء بسیاری از جرائم و انحرافات اجتماعی و مشکلات خانوادگی می باشد افزود : ضروری است با آگاه سازی ، اغنای مردم و بهینه سازی اوقات فراغت جوانان به منظور پیشگیری از مصرف مشروبات الکلی گامهای موثری برداریم.

بیدخام خاطرنشان کرد : با توجه به آمار بالای جوانان بایستی با بهینه سازی اوقات فراغت و ایجاد تفریحات سالم  زمینه نشاط و شادیهای مشروع را برای این قشر فراهم آورد دارند تا مانعی برای جهت گرایش به تفریحات ناسالم شود.

وی نقش صدا و سیما را به عنوان اصلی ترین موسسه فرهنگ سازی درخانواده ها غیر قابل انکار دانست و  خواستار تدوین برنامه هایی در راستای پیشگیری از جرائم و انحرافات اجتماعی شد. 

ایشان مهمترین اقدام برای پیشگیری از مصرف مشروبات الکلی را آموزش و آگاه سازی خانواده ها برشمرد و اظهار کرد : در این راستا استفاده از پتانسیل ها و ظرفیت های آموزش و پرورش ، دانشگاه ها ، روحانیون، ائمه جمعه و جماعات و بویژه رسانه های گروهی حقیقی و مجازی بسیار تعیین کننده و اثر بخش خواهد بود .

وی بیان کرد: با توجه به آثار زیانبار مواد مخدر بیشتر برنامه های پیشگیرانه به سمت این  مواد اعتیاد آور معطوف  و مقداری از بحث الکل غافل شده ایم.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با اشاره به ماده 264 قانون مجازات اسلامی در خصوص مجازات مرتکبین شرب خمر و دیگر موارد مجازات مجرمین در حوزه قاچاق ، حمل و نگهداری مشروبات الکلی ، اظهار کرد قوانین مربوط به این حوزه کافی بوده و ما از این حیث خلأ قانونی نداریم .

 این مقام مسئول با تاکید بر اینکه استقرار دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با الکل جهت انسجام و اتخاذ سیاستهای پیشگیرانه ضروری است ، از دیگر برنامه های پیشگیرانه در این راستا را ، اجرای طرح مقابله با توزیع الکل بویژه در ایام تعطیلات ، نظارت بر مراسم ها و جشن ها توسط مراجع نظامی و انتظامی ، رصد فعالیت داروخانه ها  ، ارائه آموزش به پزشکان جهت درمان سرپایی مصرف کنندگان تفننی الکل در مطب ها برشمرد .

در پایان ضمن تبیین آیین نامه و بیان شرح وظایف هر یک از دستگاهها مقرر شد هر یک از ایشان با اهتمام به اجرای برنامه ها ،گزارش جامعی از فعالیتهای صورت گرفته را به دفتر امور اجتماعی استانداری ارسال نمایند .