رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

بزودی؛داروهای مشتق از پلاسما در کشورتولید می شود


20 دى, 1396 - 18:23 -- اداره کل روابط ...
رییس سازمان انتقال خون در دیدار با استاندارقزوین:

بزودی؛داروهای مشتق از پلاسما در کشورتولید می شود

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران در دیدار با استاندار قزوین از تولید داروهای مشتق از پلاسمای ایرانی در آینده نزدیک در کشورخبر داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

"علی اکبر پور فتح الله "عصر امروزچهارشنبه در دیدار با عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین افزود: تولید داروهای مشتق از پلاسما در کشور مزیت های اقتصادی زیادی به دنبال خواهد داشت.
وی با بیان اینکه در بیشتر کشورهای در حال توسعه چهار پنجم پلاسماها دور ریخته می شوند، اظهار کرد: اما ما با کسب استانداردهای اروپایی پلاسماها را جمع آوری کرده و از آن برای داروهای مشتق از پلاسما استفاده می کنیم.
رییس سازمان انتقال خون ایران همچنین اظهار کرد: در حال برنامه ریزی هستیم به منظور تولید داروهای مشتق از پلاسما با ایجاد مراکز جامع اهدای مستقیم پلاسما، تا سال 1400 ظرفیت جمع آوری این فرآورده خونی را در کشور به یک میلیون لیتر برسانیم.
وی اضافه کرد: تولید داروهای مشتق از پلاسما در کشور هم دسترسی بیماران را به این نوع داروها راحت می کند و هم قیمت این داروها را کاهش می دهد.
پورفتح الله ادامه داد: از منظر امنیت ملی نیز این اقدام در جهت جلوگیری از بیماری های نوظهور ناشی از استفاده از پلاسمای بیگانه در داروهای مشتق از پلاسما بسیار موثر بوده و ما را از مشکلات مشابه اتفاقی که در گذشته درباره بیماری هایی چون هپاتیتc و اچ آی وی روی داد، دور می کند.
رییس سازمان انتقال خون همچنین گفت: به همت یک و نیم میلیون اهداکننده و 2 میلیون و 100هزار مورد اهدای خون سالانه در سراسر کشور هم اکنون در تامین نیازهای خونی هیچ مشکلی در کشور نداریم.
پور فتح الله همچنین گفت: تجهیزات سازمان انتقال خون به روز هستند اما در برخی تجهیزات دچار کمبودهایی هستیم که برای رفع این مشکل تلاش می کنیم.
وی در ادامه با اشاره به اولویت‌های سازمان انتقال خون در سال آینده، گفت: ارتقای فناوری اطلاعات، توسعه نرم افزار سازمان و اتصال نرم افزار بیمارستانی به فرایند انتقال خون جمله اقدام های سال آینده ما خواهد بود.
این مسئول همچنین گفت: تکمیل پذیره نویسی سلول های بنیادی از دیگر برنامه های ما در سال آینده است و در این راستا 100هزار نفر را در کشور پذیره نویسی خواهیم کرد تا برای تبادل به بانک های جهانی متصل شویم.
وی با بیان اینکه به دنبال اقتصادی کردن چرخه انتقال خون هستیم،گفت: در قزوین زیرساخت های بسیار خوبی داریم که می‌تواند ما را در این زمینه کمک کند.
پورفتح الله، ساختمان اداره کل انتقال خون قزوین را قدیمی و برای ارائه خدمات انتقال خون محدود دانست و گفت: فضاهای انتقال خون در قزوین و تاکستان باید برای اجرای فرایندها و اهدای پلاسما و پلاکت مورد بازسازی و توسعه قرار گیرد..
این مسئول همچنین با بیان اینکه سلامت خون و فرآورده های خونی در کشور را تضمین می کنیم، گفت: در سلامت کامل خون های و فراورده های خونی همین بس که 20 هزار بیمار تالاسمی در کشور به طور ویژه از خون های اهدایی بهره مند می شوند و تاکنون یک مورد از ابتلا به اچ آی وی یا هپاتیت در بین آنها گزارش نشده است.
کشورمان دارای یک و نیم میلیون اهدا کننده خون است.