رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

نرخ بیکاری استان باید تک رقمی شود


24 دى, 1398 - 15:19 -- روابط عمومی2
استاندار قزوین:

نرخ بیکاری استان باید تک رقمی شود

اعتبارات به تولید و اشتغال منجر شود
استاندار قزوین گفت: با نظارت جدی و اولویت دادن به نحوه جذب نیروهای بومی در واحدهای صنعتی باید نرخ بیکاری استان از ۱۱ درصد به کمتر از ۷ درصد کاهش یابد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

کارگروه اقتصادی استان قزوین، به ریاست استاندار در سالن جلسات استانداری قزوین تشکیل شد.

هدایت الله جمالی پور در این جلسه اظهار داشت: نرخ بیکاری استان ۱۱ درصد است و با این ظرفیت باید بتوانیم با برنامه ریزی اصولی این نرخ را به کمتر از ۷ درصد برسانیم.

 

استاندار قزوین بیان کرد: در برخی موارد کارها جزیره‌ای و سلیقه‌ای است و حتماً چالش دارد و به نتیجه نمی‌رسد به همین دلیل به آمایش و شناخت ظرفیت نیاز داریم تا کارها به نتیجه برسد.

جمالی پور یادآور شد: در اشتغال در بنگاه‌های زودبازده تجربه بدی داریم که باید از آن استفاده کنیم تا در این شرایط دوباره همان اشتباهات را مرتکب نشویم به همین دلیل با نظارت دقیق و قانونی لازم است در اجرای طرح‌های اشتغال کاری کنیم که هم طرح سودآور باشد و هم و وام‌ها به بانک بازگردد.

وی گفت: در گذشته بخشی از وام‌های بنگاه‌های زودبازده منحرف شد و به خرید مسکن و خودرو و سفرهای خارجی اختصاص یافت و وارد تولید نشد اما دیگر این شرایط را نداریم و باید دقت و نظارت کنیم تا اعتبارات به تولید و اشتغال منجر شود.
استاندار قزوین با اشاره به نرخ بیکاری استان اظهار داشت: با داشتن این همه ظرفیت صنعتی، کشاورزی و معدنی منطقی نیست نرخ بیکاری استان ۱۱ درصد باشد و این اشکال باید شناسایی شده و برطرف شود.

وی گفت: در ایجاد اشتغال و اجرای تعهدات برخی شهرستان‌ها مانند قزوین و آبیک ضعیف عمل کرده اند و برخی مانند آوج و بویین زهرا بسیار موفق بوده اند که ابتدا شهرستان‌های موفق تشویق شده و در سایر مناطق باید آسیب شناسی شود.

استاندار قزوین بیان کرد: با تشکیل کمیته ویژه وضعیت نیروهای بومی و غیربومی جذب شده در واحدهای صنعتی باید رصد شده و گزارشی تهیه شود و تاکید جدی داریم که فرصت اشتغال استان نباید در اختیار نیروهای غیربومی و یا اتباع بیگانه گذاشته شود.
وی افزود: اینکه گفته شده ۴۰ درصد اشتغال استان در اختیار افراد غیر بومی است نشان می‌دهد در بکارگیری نیروهای داخل استان کوتاهی کرده ایم در حالی که از این پس باید اولویت جذب نیرو در واحدهای تولیدی تا ۹۰ درصد با افراد بومی بویژه زنان سرپرست خانوار و ۱۰ درصد در اختیار کارآفرین باشد.

جمالی پور تصریح کرد: با برنامه ریزی و نظارت دقیق باید در یک زمان بندی مشخص بتوانیم نرخ بیکاری استان را به کمتر از ۷ درصد برسانیم.
وی در خصوص مجوز صادرشده برای مجتمع‌های بین راهی و هتل‌های بدون پیشرفت فیزیکی هم گفت: با دادن اخطار نهایی باید مجوز کسانی که قادر نیستند طرح‌های خود را در هتل و مجتمع بین راهی تکمیل کنند باطل کرده و آنها را به متقاضیان جدید واگذار کنیم.