رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

سمن ها یاریگردولت در حفظ امنیت و سلامت اجتماعی جامعه هستند


15 دى, 1400 - 23:03 -- خبر
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی تاکید کرد :

سمن ها یاریگردولت در حفظ امنیت و سلامت اجتماعی جامعه هستند

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین از سمن‌ها به عنوان پل ارتباطی بین دولت و مردم یاد کرد و گفت: تشکل‌ها نشان داده اند که یاریگر دولت در کاهش آسیب‌های اجتماعی و حفظ امنیت و سلامت اجتماعی هستند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

مریم بیدخام در همایش تخصصی  " امنیت و سلامت اجتماعی " که در راستای تعامل سمنها با دستگاه قضایی و نیروی انتظامی و با حضور نمایندگان سازمانهای مردم نهاد استان قزوین برگزار شد، ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت تشکل‌های مردم نهاد استان افزود: در حال حاضر ۳۱۱تشکل در استان ثبت شده که در حوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی  فعالیت می کنند ، که از این تعداد ۱۳۶ سمن از استانداری، ۴۵ سمن از فرمانداری های تابعه ، ۴۹ سمن از بهزیستی و ۸۱ تشکل از اداره کل ورزش و جوانان مجوز فعالیت دریافت کرده اند.
وی با اشاره به اقدامات گسترده و ارزشمند سمن‌ها در ایام کرونا خاطر نشان کرد: همچنین ۳۹‌ تشکل مردم نهاد در استان در حوزه های مختلف امور خیریه و حمایتی نظیر تهیه جهیزیه، حمایت از دانش آموزان مناطق کم برخوردار، حمایت از زنان سرپرست خانوار، حمایت از کودکان کار و خیابان، بیماران خاص و حمایت از سایر اقشار آسیب پذیر  فعالیت می کنند.
بیدخام با تاکید بر ضرورت راه اندازی خیریه های بیمارستانی، تصریح کرد: با پیگیری های صورت گرفته قریب به اتفاق بیمارستانهای استان با مشارکت خیران و کادر درمان  اقدام به راه اندازی خیریه به نام خود بیمارستان کرده اند که این امر باعث شناسایی و  تسریع درمان بیماران نیازمند شده است.
این مسوول، آموزش های مهارتی محور در محلات کم برخوردار، آموزش کودکان بازمانده از تحصیل ،اشتغالزایی و کار آفرینی ،برگزاری جشن های مناسبتی در محلات، پاکسازی  طبیعت و حفظ محیط زیست، کاشت نهال درخت به منظور گسترش فضای سبز ، برگزاری کارگاههای آموزشی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و عفاف و حجاب ، استعداد یابی و حمایت از کودکان مناطق محروم و بسیاری دیگر از برنامه های فرهنگی و اجتماعی را از جمله فعالیتهای سمنها بر شمرد.
دبیر شورای توسعه و حمایت از تشکل های مردم نهاد استان قزوین با بیان اینکه اصل مشارکت مبنای اقتدار یک ملت و نظام است، اضافه کرد: در این راستا مشارکت تشکل‌های مردمی یکی از مصادیق بارز سرمایه اجتماعی در عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی است که موجب تسریع در امور ، تاثیر گذاری بیشتر و توسعه و پیشرفت هر چه مطلوبتر را فراهم می آورد.
بیدخام آموزش و توانمندسازی سمنها را یک ضرورت انکار ناپذیر دانست و افزود : در ایام شیوع کرونا علیرغم مشکلات موجود دوره های آموزشی سمنها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و یا بصورت وبینار و غیر حضوری برگزار شد.
وی دوره آموزشی امور بیمه و مالیات، راهکار های کنترل و پیشگیری کرونا. آمادگی در برابر بلایا، پروپوزال نویسی، مدیریت مالی، مدیریت اسناد، کارگاه آموزشی تصویر برداری را از جمله دوره های برگزار شده برای سمن ها در این ایام برشمرد و تصریح کرد: علاوه بر آن نشست‌های تخصصی با خیریه ها، فعالین و تشکل‌های محیط زیست،  حوزه اشتغال و کارآفرینی، بیماران خاص و بانوان و خانواده برگزار شده است.
وی با تاکید بر استفاده از همه ظرفیت‌های  سمن‌ها  و تعامل سازنده با دستگاه قضا و نیروی انتظامی به منظور پیشگیری از وقوع جرم و امنیت پایدار افزود: با همکاری تشکل‌های مردمی می‌توان گام‌های موثری در راستای سلامت اجتماعی و رضایت مندی عمومی برداشت.
بیدخام تصریح کرد : با تعامل و هم‌افزایی بین دستگاه قضایی و سمن‌ها قطعاً راهکارهای خوبی برای  رضایتمندی عمومی ، کاهش جرائم و آلام مردم پیدا خواهد شد. 
وی با بیان اینکه مشارکت هر چه بیشتر سمن ها با نیروی انتظامی و نهادینه سازی فرهنگ پیشگیری، امنیت اجتماعی را در جامعه ارتقاء خواهد بخشید،افزود:تعامل هدفمند سازمان های مردم نهاد با پلیس، راهبردی مؤثر در ارتقای امنیت اجتماعی است.
گفتنی است این جلسه با حضور  سرهنگ عبدالمالکی جانشین فرماندهی انتظامی استان ، فولیان معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان  و نمایندگان سازمانهای مردم نهاد استان در سالن مدیریت بحران استانداری برگزار شد .